Hydraulik Warszawa - Usługi Hydrauliczne i Gazowe w Warszawie
zaworki łazienka male

Zaworki, niedoceniane zaworki odcinające wodę…

Zaworki, niedoceniane zaworki odcinające wodę…

Tematem na tę historię będzie historia jaka była udziałem pewnego znajomego. Otóż znajomy postanowił wymienić zmywarkę i poprosił mnie o pomoc w podłączeniu. Podłączenie zmywarki to nie jest nic trudnego, praca lekka, łatwa i przyjemna.

Wymiana urządzenia

Po przyjściu do domu pierwsze pytanie brzmi: gdzie jest urządzenie i zawór zamykający dopływ wody do urządzenia. Po przyjrzeniu się zaworkowi od razu wiedziałem, że przy próbie zakręcenia mogą pojawić się problemy. Mieszkanie było remontowane 13 lat temu i to widać było po zaworach, które były pokryte kamieniem i rdzą. Widać też było, że na zaworkach ktoś próbował zaoszczędzić i wstawił najtańsze jakie były, tzw „marketówki” z plastikowym pokrętłem. Z doświadczenia już wiem, że po takim czasie, przy próbie zakręcenia pękną plastikowe pokrętła, a siłowe próby zakręcenia mogą nieodwracalnie uszkodzić zawór i nieszczęście gotowe.

Najrozsądniejszym i najszybszym obejściem tego problemu było zakręcenie wody zaworem głównym, odcinającym dopływ wody do mieszkania i podłączenie zmywarki przy całkowicie odciętej wodzie. Oczywiście można było tutaj zakończyć pracę, ale profesjonalny hydraulik nie może sobie pozwolić na ignorowanie potencjalnych problemów klienta. Więc kolejnym krokiem było przyjrzenie się wszystkim zaworom w mieszkaniu i umówienie się na kolejną wizytę, w trakcie której, wszystkie zawory w mieszkaniu zostały wymienione na solidne, ceramiczne zawory z pięcioletnią gwarancją i metalowymi pokrętłami. Nie podaję tutaj marki, ponieważ nie chodzi o reklamę konkretnej firmy czy modelu. Chodzi o zwrócenie uwagi na to, żeby były solidne i dające gwarancję długiej i bezawaryjnej pracy.

Zdjęcie nowych ceramicznych zaworków z metalowymi pokrętłami w łazience

Problemy z zaworkami

Historia znajomego skończyła się dobrze, nie przyniosła żadnych negatywnych skutków, ale pokazuje jak nierozważnie niektórzy postępują próbując ciąć koszty remontu. Oszczędzanie na zaworach czasem nie ma tak dobrego zakończenia. Siłowe zakręcanie starego zaworu odcinającego wodę, często powoduje nieodwracalne uszkodzenie wrażliwego elementu i przy braku szybkiej reakcji zalanie mieszkania.

Zaworki do zakręcenia wody przypominają o sobie, gdy chcemy odłączyć urządzenie, np. pralkę lub zmywarkę i oddać do naprawy lub wymienić na nową. Gdy w grę wchodzi wymiana, to chwilowy brak wody w mieszkaniu nie jest problemem. Gdy jednak serwis potrzebuje zabrać urządzenie i chce zakręcić wodę, dopiero wtedy uświadamiamy sobie, że przez kiepskiej jakości zawory nie możemy odciąć miejscowo wody i trzeba ją zakręcić na zaworze głównym, a to powoduje już kilkudniowy brak wody w mieszkaniu.

Podsumowując:

  1. Podczas remontów nie oszczędzajcie na zaworach i nie wstawiajcie tam najtańszych, licząc na to, że nigdy nie będziecie potrzebowali ich użyć. Używajcie solidnych, ceramicznych zaworów z metalowymi pokrętłami.
  2. Raz na jakiś czas spróbujcie ocenić ich stan i poruszcie kilkukrotnie pokrętłem zakręcając i odkręcając zawór – nic tak nie szkodzi urządzeniu jak pozostawienie go na lata w bezruchu.
  3. Wymieniajcie zawory, gdy widzicie, że jednak zaszły kamieniem i pokrętła zaczynają już się ciężko obracać, tak aby nie zawiodły was w tym jednym, jedynym dniu, gdy naprawdę będą potrzebne.
  4. Jeślie nie wiecie jakie zawory będą najlepsze, poproście swojego hydraulika o poradę.
  5. Bądźcie mądrzy przed szkodą, a nie po szkodzie.
zaworki kuchnia

2024 Copyright  SPECO Mariusz Lesiak Usługi hydrauliczne i gazowe Hydraulik WarszawaDodaj komentarz