• Baner - Usługi hydrauliczne i gazowe

    Usługi hydrauliczne i gazowe w Warszawie

  • Baner - SPECO Mariusz Lesiak

    SPECO Mariusz Lesiak

  • Baner - Usługi gazownicze

    Usługi gazownicze w Warszawie

  • Baner - Zamrażanie rur

    Zamrażanie rur Warszawa

  • Baner - Spawanie gazowe

    Mariusz Lesiak - hydraulik Warszawa

Hydraulik z uprawnieniami - logo Speco Mariusz Lesiak

Hydraulik Warszawa - Usługi Hydrauliczne i Gazowe w Warszawie

SPECO Mariusz Lesiak - Warszawa i okolice 501-254-456

 

Spawanie gazowe - na czym polega? Opis metody i technika

Spawanie gazowe wady i zalety

Spawanie czyli metoda trwałego łączenia ze sobą metali jest niezwykle popularna i wykorzystywana w budownictwie i przemyśle. Niewiele osób wie jednak, że istnieją różne metody spawania. Jedną z nich jest spawanie gazowe, które staje się coraz popularniejsze i częściej wykorzystywane. Czym jest? Jakie ma mocne strony? Czy spawanie gazowe jest trudne? Pora odpowiedzieć na te pytania.

 

Spawanie gazowe - co to jest? Charakterystyka

Spawanie gazowe to metoda łączenia ze sobą metalowych powierzchni polegająca na stopieniu ich krawędzi w wyniku spalania się gazu o bardzo wysokiej temperaturze. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu acetylen. Wynika to z faktu, że płomień tlenowo acetylenowy charakteryzuje się pożądanymi w procesie spawania cechami. Mowa tu między innymi o wysokiej temperaturze spalania, która wynosi aż 3100°C. Co więcej, płomień ten cechuje również duża moc oraz doskonałe odtlenianie w środkowej części płomienia, co wpływa na trwałość wykonanych spawów. Dzięki dobrej redukcyjności ułatwia również precyzyjne wykonywanie prac, co ma ogromne znaczenie w przypadku, gdy łączymy małe elementy.

Zalety i wady spawania gazowego

Spawanie gazowe, podobnie jak inne rodzaje i metody spawania posiada swoje mocne oraz słabe strony. Wśród zalet tego rozwiązania wymienić możemy między innymi wysoką wydajność oraz szybkość wykonywania spawów. Metoda spawania jest stosunkowo prosta, co więcej, możemy korzystać ze spawania gazowego również w miejscach gdzie niemożliwe jest podłączenie spawarki do sieci elektrycznej (spawanie gazowe nie wymaga bowiem dodatkowej energii poza tej płynącej ze spalania się gazu). Warto wspomnieć również o tym, że jest to bardzo wszechstronny sposób spawania, którym możemy łączyć materiały o szerokim zakresie grubości. Nie bez znaczenia jest również fakt, że ceny spawarek gazowych są znacznie niższe od urządzeń elektrycznych.
Jeśli zaś chodzi o minusy spawania gazowego wśród nich wymienić możemy dość duże koszty zakupu gazu oraz ograniczony zakres materiałów, które możemy łączyć z wykorzystaniem tej metody (spawanie gazowe nie sprawdza się w przypadku metali o wysokiej zawartości węgla oraz tych odpornych na korozję). Część osób, jako wadę spalania gazowego wymienia również mniejszą estetykę spawów, niemniej jednak warto mieć świadomość, że nie zawsze ma to znaczenie.

Metody spawania gazowego - jakie są?

Wyróżniamy dwie podstawowe metody spawania gazowego - “w prawo” oraz “w lewo”. Pierwsza z nich stosowana jest w przypadku grubszych materiałów, pozwala ona również na lepsze wykorzystanie tworzącej się energii cieplnej, dzięki czemu skraca czas spawania o około 20%. Metodę “w lewo” wykorzystujemy w przypadku cienkich blach. Jak jednak wyglądają w praktyce?
Metoda “w prawo polega” na prowadzeniu palnika od ręki lewej ku prawej. Wówczas spoiwo, czyli drut znajduje się w płomieniu palnika. W przypadku metody “w lewo” kierunek prowadzenia palnika jest odwrotny a spoiwo postępuje przed palnikiem. Zarówno jednej, jak i drugiej metody stosunkowo łatwo jest się nauczyć.

Technika spawania gazowego - jak to robić poprawnie?

Aby spaw wykonany za pomocą spawarki gazowej był trwały musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Podstawową jest oczywiście przygotowanie materiału. Pamiętajmy, że w przypadku cienkich blach należy lekko zagiąć ich krawędzie do ok ⅔ grubości, zaś blachy o dużej grubości, która wynosi ponad 4 mm powinniśmy nadać krawędziom ukośny kształt, by pozwolić na lepsze ich dopasowanie i stworzenie mocnego połączenia.

Niezwykle ważne jest również to, by pamiętać o zasadach takich jak:

  • szybkie i sprawne wykonywanie spawu,
  • nie przerywanie wykonywania spawu oraz unikanie wszelkich poprawek,
  • używanie spoiny tylko przy roztopionych brzegach metali,
  • unikanie dotykania miejsca łączenia jądrem płomienia, ponieważ może to nawęglić wykonywany spaw,
  • kontrolowanie i redukowanie ognia,
  • dbanie o właściwa proporcję acetylenu i tlenu.

Jak więc widzimy, technika spawania może wydawać się trudna, niemniej jednak wszystko jest kwestią wprawy. Osoby, które choć kilka razy miały okazję spawać gazowo zazwyczaj radzą sobie z tym wyzwaniem bez żadnych trudności.

spawacz gazowy spawa rury

Kiedy stosuje się spawanie gazowe?

Spawanie gazowe jest dość szeroko wykorzystywane w pracach naprawczych oraz podczas remontów. Metoda ta doskonale sprawdza się w sytuacjach, w których inne metody łączenia materiałów się nie sprawdzają. Przykładem mogą być cienkie rury lub bardzo duże powierzchnie. Spawanie gazowe wykorzystuje się między innymi w przypadku instalacji ciepłowniczych czy hydraulicznych. Co ważne, jest to jednak rozwiązanie, które nie może być wykorzystywane w przypadku wszystkich materiałów. Doskonale sprawdza się w łączeniu stali niskostopowych i niskowęglowych, mosiądzu oraz żeliwa. Nie poleca się go jednak do spawania np. aluminium oraz miedzi. Tak wykonane spawy nie będą bowiem wytrzymałe.
Mówiąc o zastosowaniu spawania gazowego warto wspomnieć również o tym, że jest to rozwiązanie, które nie potrzebuje zasilania energią elektryczną dzięki czemu świetnie sprawdza się również w pracach terenowych.

Szukasz doświadczonego spawacza gazowego z uprawnieniami i doświadczeniem - napisz lub zadzwoń: Kontakt