Na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrego hydraulika?
Każdemu z nas przytrafiają się sytuacje, w których jesteśmy zmuszeni poprosić o pomoc fachowca. Usterki lub prace remontowe dotyczą, między innymi instalacji hydraulicznej. Stajemy wtedy przed trudnym wyborem odpowiedniej osoby, do wykonania tego typu zlecenia. Nieistotne, czy zależy nam na montażu nowego grzejnika, umywalki, naprawie cieknącego zaworu, czy wymianie starej instalacji hydraulicznej na nową – warto zwrócić się z tym do osoby odpowiednio wykwalifikowanej i rzetelnie wypełniającej powierzone jej zadania.
Jakie cechy powinien posiadać dobry hydraulik?
Oto najważniejsze cechy, którymi powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniego fachowca:
1. Umiejętności i wykształcenie
Chociaż wiele osób skupia się na wykształceniu i kwalifikacjach popartych świadectwem technikum o profilu hydraulicznym, czy szkoły zawodowej w tym kierunku, to zdecydowanie ważniejsze są umiejętności wyćwiczone. Oczywiście, chociaż wykształcenie kierunkowe ma ogromne znaczenie, to żadna szkoła nie zapewni takiej wiedzy, jaką da sumienna, ciężka praca, ćwiczenie i praktyka. Dobry hydraulik pracuje z różnymi instalacjami, czasem starymi, czasem wymagającymi logicznego myślenia i odrobiny sprytu. Niekiedy dostaje proste zadanie do wykonania, innym razem zatrudniony jest przy innowacyjnym i trudnym projekcie. Ważne jednak, abyś wybrał hydraulika z uprawnieniami odpowiednimi do wykonywania tego zawodu.
2. Pasja i pracowitość
Tak, jak w każdym innym zawodzie – najlepszymi specjalistami są pasjonaci. Nie jest trudno rozpoznać osobę, która wykonuje swoje zadania, jak „za karę”. I w tym przypadku, warto zatrudnić kogoś lubiącego zajmować się hydrauliką, śledzącego trendy, najnowsze rozwiązania.
3. Kondycja fizyczna
Praca hydraulika niejednokrotnie wymaga małych „akrobacji”. Nie raz trzeba dotrzeć w trudnodostępne miejsca, schylać się przed dłuższy czas lub kucać. Oczywiście nie chodzi o to, aby dobry hydraulik potrafił przebiec maraton i podnosić kilkudziesięciokilogramowe ciężary. Powinien jednak potrafił przyjąć niewygodną postawę i bez trudu podnieść sprzęt, który będzie musiał zamontować.
4. Komunikatywność
Praca hydraulika polega także na rozmowie. Choć mogłoby się wydawać, że jest zupełnie inaczej. Ten fach wymaga konsultacji, dyskusji, czasem zapoznania się z planami budynku, kanalizacji. Kluczem do zadowolenia obu stron jest rozmowa i rozeznanie przed podjęciem się danego zlecenia. Człowiek zamknięty w sobie i przerażony rozmową, będzie miał z pewnością trudność w pozyskaniu klienta i rzetelnym wykonaniu zadania.
5. Znajomość specjalistycznego sprzętu
Praca hydraulika to nie tylko naprawa kranu, ale także instalacja grzewcza, wodociągowa, sanitarna czy kanalizacyjna oraz montaż instalacji gazowej czy wodnego ogrzewania podłogowego. Wymaga to znajomości wielu urządzeń niezbędnych w pracy hydraulika, a także śledzenia nowości na rynku związanym z jego działalnością.
6. Odpowiedzialność i praca zgodnie z zasadami BHP
Jak w każdej pracy – bezpieczeństwo i higiena pracy to podstawa. Ktoś bez szacunku do bezpieczeństwa swojego i innych, nie może być dobrym hydraulikiem. Warto zwracać uwagę nawet na szczegóły, np. czy osoba, której zlecamy pracę przy instalacji hydraulicznej, odkłada narzędzia i materiały, w sposób niestwarzający zagrożenia dla samego siebie i innych? Dobry fachowiec zawsze dba o miejsce swojej pracy.
7. Sumienność i samodyscyplina
Nie trudno wykonać powierzoną pracę, kiedy pracodawca stoi nad tobą i kontroluje czy pracujesz, zamiast się ociągać. Dlatego zasada jest prosta – dobrego fachowca nie trzeba pilnować! Jeśli ktoś udaje, że pracuje zamiast wykonać swoją prace sprawnie i rzetelnie, nie zasługuje na miano fachowca.
Nie każdy jest specjalistą od wszystkiego !
To chyba najważniejsza zasada, która należy się kierować wybierając odpowiedniego hydraulika. Nie każdy jest specjalistą od wszystkich instalacji. Jeden hydraulik to mistrz w dziedzinie wodnego ogrzewania podłogowego, natomiast inny poświęcił dziesięć lat kariery na prace przy instalacjach wodociągowych. Kieruj się swoimi potrzebami i wymaganiami, a także zadaniem, które masz zamiar zlecić hydraulikowi.
Podsumowanie
Jak widzisz – jest wiele aspektów, na które powinieneś zwrócić uwagę, podczas wyboru dobrego hydraulika. Warto także rozeznać się w internecie. Na licznych forach i stronach internetowych na pewno znajdziesz hydraulika z dobrymi opiniami. Przejrzyj przynajmniej kilka takich opinii, aby upewnić się, że osoba, którą masz zamiar zatrudnić zna się na swojej pracy i wykonuje ją z dbałością o detale, zasady BHP oraz z pasją. Wiele osób skupia się na porównaniu cen usług fachowców, może nie być to miarodajnym sposobem, tanio niekoniecznie oznacza dobrze i w drugą stronę, drogo również niekoniecznie oznacza dobrze. Zweryfikuj, czy znaleziony przez ciebie hydraulik posiada odpowiednie kwalifikacje do wypełniania swoich zadań. Ważna jest rozmowa! Zapytaj wprost czy zna się na zadaniu, które masz zamiar mu powierzyć, być może nie najlepiej czuje się w pracy przy instalacjach gazowych, za to jego konik to instalacje sanitarne. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże ci znaleźć prawdziwego fachowca w swojej dziedzinie, który spełni twoje oczekiwania. A swoje poszukiwania możesz zacząć od hydraulika Mariusza Lesiaka – zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Dobry hydraulik: Kontakt