Lutowanie gazowe jest to sposób łączenia stopów przy zastopowaniu lutów twardych, czyli spoiw lutowniczych o temperaturze topnienia powyżej 450 °C lub lutów miękkich o temperaturze topnienia poniżej 450°C.
Lutowanie wykonujemy płomieniem lampy lutowniczej lub palnika gazowego. Lutowanie polega na wprowadzaniu w szczelinę pomiędzy powierzchniami części łączonych roztopionego lutu, który pokrywa te powierzchnie, łączy się z elementami i ulega zakrzepnięciu. Materiał łączonych elementów nie ulega w tym przypadku stopieniu i nadtopieniu.
Lutowanie twarde stosuje się do łączenia stali węglowych, molibdenowych, wolframowych, niklowych, chromowych, płytek z węglików spiekanych, a także złota, srebra, miedzi, mosiądzu i brązu.
W hydraulice najczęściej stosowane jest lutowanie twarde wykorzystywane przy modernizacji i naprawach instalacji gazowych, w których wykorzystano rury miedziane. Lutowanie gazowe twarde jest również szeroko wykorzystywane przy łączeniu miedzianych instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych.