• Baner - Usługi hydrauliczne i gazowe

    Usługi hydrauliczne i gazowe w Warszawie

  • Baner - SPECO Mariusz Lesiak

    SPECO Mariusz Lesiak

  • Baner - Usługi gazownicze

    Usługi gazownicze w Warszawie

  • Baner - Zamrażanie rur

    Zamrażanie rur Warszawa

  • Baner - Spawanie gazowe

    Mariusz Lesiak - hydraulik Warszawa

Hydraulik z uprawnieniami - logo Speco Mariusz Lesiak

Hydraulik Warszawa - Usługi Hydrauliczne i Gazowe w Warszawie

SPECO Mariusz Lesiak - Warszawa i okolice 501-254-456

 Instalacje gazowe – jakie wybrać rury

Hydraulika, wbrew pozorom, to nie tylko instalacje wodne i kanalizacyjne, ale również gazowe. W instalacjach wodnych najczęściej używane są rury z tworzyw sztucznych lub miedzianych natomiast w instalacjach gazowych używane są rury stalowe lub miedziane. W tym artykule przybliżymy wady i zalety materiałów, z których wykonywane są instalacje gazowe.

rury w gazownictwie

 

Rury stalowe w gazownictwie

Rury stalowe można podzielić na dwa rodzaje:

- rury stalowe ze szwem

- rury stalowe bez szwu

Zalety rur stalowych ze szwem to przede wszystkim niższa cena oraz dostępność większych średnic. W przypadku instalacji gazowych raczej nie wykorzystuje się dużych średnic rur, więc ta cecha ma mniejsze znaczenie.

Rury stalowe bez szwu są droższe od rur bezszwowych, ale też charakteryzują się dużo większą wytrzymałością. W instalacjach gazowych częściej wykorzystywane są rury bez szwu jako te bardziej wytrzymałe, szczelniejsze, a dzięki temu również bezpieczniejsze.

Zalety rur stalowych używanych w instalacjach gazowych

Rury stalowe mają tę przewagę nad rurami wykonanymi z miedzi, że są bardziej odporne na rozciąganie i ściskanie, dzięki czemu instalacje oparte o rury stalowe są bardziej odporne i instalacje mogą być dłuższe. Mogą być stosowane w miejscach, gdzie jest niebezpieczeństwo uszkodzeń mechanicznych. Rury stalowe mogą być wykorzystane w instalacjach prowadzonych na zewnątrz budynków  oraz w budynkach, ale za wyjątkiem pomieszczeń mieszkalnych. 

Jako wadę rur stalowych należy wymienić słaba odporność na warunki atmosferyczne a w szczególności na deszcz i wodę. Bardzo ważne jest zabezpieczenie rur stalowych przed działaniem wilgoci, gdyż stal jest podatna na korozję i szybko uległaby zniszczeniu.

 

Rury miedziane w gazownictwie

Rury miedziane możemy podzielić na:


- rury miedziane twarde

- rury miedziane półtwarde

- rury miedziane miękkie

W instalacjach gazowych można wykorzystać rury twarde. Rury twarde łączone są przy pomocy lutowania na twardo lub metodą zaprasowywania.

 

Zalety rur miedzianych wykorzystywanych w instalacjach gazowych

Rury miedziane mają wiele pozytywnych cech, dzięki którym znajdują zastosowanie w instalacjach gazowych. Chyba najważniejszą zaletą są mniejsze rozmiary co wpływa na walory estetyczne takiej instalacji. Rury miedziane mają cieńsze ścianki niż rury stalowe a jednocześnie są dosyć podatne na formowanie. Przy zastosowaniu takiej instalacji, ważne jest, aby ścianki rur nie były cieńsze niż 1mm.

Rury miedziane można prowadzić przez pomieszczenia mieszkalne, nie można ich za to prowadzić na zewnątrz budynków – jest to spowodowane różnicami w temperaturze przesyłanego gazu oraz temperatury zewnętrznej i skraplaniu się pary wodnej i korodowaniu rury.

Wybór materiału, z którego wykonane są rury należy dostosować do warunków w jakich będą używane.