• Baner - Usługi hydrauliczne i gazowe

    Usługi hydrauliczne i gazowe w Warszawie

  • Baner - SPECO Mariusz Lesiak

    SPECO Mariusz Lesiak

  • Baner - Usługi gazownicze

    Usługi gazownicze w Warszawie

  • Baner - Zamrażanie rur

    Zamrażanie rur Warszawa

  • Baner - Spawanie gazowe

    Mariusz Lesiak - hydraulik Warszawa

Hydraulik z uprawnieniami - logo Speco Mariusz Lesiak

Hydraulik Warszawa - Usługi Hydrauliczne i Gazowe w Warszawie

SPECO Mariusz Lesiak - Warszawa i okolice 501-254-456

 

 Awarie hydrauliczne – najczęstsze przyczyny i skutki

Hydraulik naprawia kran

Awarie zdarzają się w każdym domu. Czasami jest to uszkodzony sprzęt, innym razem usterka instalacji gazowej, elektrycznej lub hydraulicznej. Awaria hydrauliczna jest jednym z najczęściej spotykanych problemów. W wielu przypadkach można poradzić sobie z nią samodzielnie, ale nie zawsze. Wówczas należy skorzystać z pomocy fachowców, zwłaszcza, że konsekwencje mogą być poważne.

Gdy kapie z kranu

Zakręcamy kurki, a woda nadal kapie z kranu. Kapie powoli, kropla po kropli, dlatego często bagatelizujemy ten problem. Jednak marnowanie wody to nie tylko aspekt ekologiczny, ale też ekonomiczny. Czasami z powodu cieknącego kranu można utracić nawet do 10 litrów wody w ciągu doby, a skalę problemu uświadomi nam dopiero rachunek... Z naprawą usterki nie należy zwlekać, tym bardziej, że przyczyna może być naprawdę błaha. Zazwyczaj związana jest z uszczelką, którą wystarczy wymienić. W niektórych przypadkach wada dotyczy uszkodzonej wylewki, pokręteł lub uchwytu, a wtedy może nas czekać wymiana całej baterii. Odpowiednie narzędzia to, oczywiście podstawa, ale trzeba również dysponować pewną wiedzą w tym zakresie. W związku z tym w razie wątpliwości najlepiej jest zgłosić problem profesjonalnemu hydraulikowi.

Zatkany odpływ

To chyba jedna z najczęściej spotykanych sytuacji. Dotyczyć może zarówno umywalki, zlewu, wanny jak i toalety. Zatkane rury uniemożliwiają swobodny odpływ wody i wybijają zaległą wodę na powierzchnię. Taka awaria może mieć wiele przyczyn, niekoniecznie zależnych od nas. W bloku mieszkalnym wina może leżeć po stronie sąsiada, mieszkającego w tym samym pionie. Często jednak powodem bywają nieczystości zbierające się w odpływie, takie jak resztki jedzenia czy włosy. Należy je regularnie usuwać, a w przypadku umywalki i zlewu stosować sitko. Usterkę można spróbować usunąć samemu, a do tego celu wykorzystać środek udrażniający rury. Jeśli nie przyniesie to efektu, następnym krokiem będzie użycie specjalnej spirali. Czasami, zwłaszcza w przypadku toalety potrzeba sporo wysiłku i pomocy dodatkowej osoby. Jeśli zatkana rura odpływowa to często spotykana sytuacja, problem prawdopodobnie leży w konstrukcji instalacji lub błędów podczas montażu. Jeśli system nie posiada odpowiedniego nachylenia, po prostu nie może działać poprawnie. W takim wypadku należy zwrócić się do fachowców. W Warszawie polecamy zawsze niezawodny: hydraulik Warszawa

Uszkodzony lub zapowietrzony grzejnik

kaloryfer

Ten problem odczuwalny jest w sezonie grzewczym, kiedy kaloryfer zamiast dawać przyjemne ciepło jest całkowicie zimny, lub zimny tylko z jednej strony. Taka sytuacja powoduje nie tylko dyskomfort lokatora, ale też sprzyja wilgoci i rozwojowi grzyba. Należy wówczas, przede wszystkim sprawdzić działanie pokrętła regulującego temperaturę. Następnie dobrze jest dokonać oględzin całego grzejnika pod kątem pęknięć, urazów, uszkodzeń. Czasami mogą być ledwo widoczne, dlatego warto jest zrobić to dokładnie. W razie wątpliwości, a także w przypadku odkrycia uszkodzenia trzeba poprosić o pomoc osobę kompetentną, najlepiej hydraulika.

Zazwyczaj jednak przyczyną jest zapowietrzenie kaloryfera, spowodowane zatrzymaniem wody w dolnej jego części. Może do tego dojść, gdy kaloryfer napełniany jest wodą w niewłaściwy sposób. Czasami też dużą rolę odgrywa nieszczelność instalacji.  Takie awarie przydarzają się grzejnikom żeliwnym, a zatem problem najczęściej dotyczy starego budownictwa. Nowoczesne kaloryfery posiadają już wbudowane odpowietrzniki. Jak odpowietrzyć grzejnik? W Internecie można znaleźć wiele filmików instruktarzowych. Na pewno trzeba odprowadzić powietrze przy pomocy odpowiedniego śrubokręta lub klucza, uprzednio sprawdzając ciśnienie i zwiększając je nieznacznie. Taki zabieg sprawi, że woda wyprze powietrze do góry, co ułatwi jego wypuszczenie. Należy też pamiętać, aby podczas odpowietrzania kaloryfer był zimny. Jeśli jednak nie mamy pewności, czy podołamy zadaniu najlepiej zdać się na specjalistę, w tym wypadkuk najlepszy będzie hydraulik.

Pęknięta rura i nieszczelna wanna

Pęknięta rura jest często przyczyną zalania łazienki. W budynkach wielorodzinnych stanowi to dodatkowy problem, bo wiąże się z ryzykiem zalania sąsiadów z dołu, a także piwnicy lub klatki schodowej. W takim przypadku możemy zostać obciążeni nie tylko kosztem remontu, ale też karą finansową. W sytuacji pęknięcia rury należy niezwłocznie skontaktować się z pogotowiem hydraulicznym, lub - gdy awaria nie wymaga natychmiastowej interwencji – poszukać odpowiedniego fachowca świadczącego usługi hydrauliczne. Trzeba też wziąć pod uwagę, że taka interwencja wymaga często miejscowego usunięcia kafelków, skucia tynku, wymiany rur itp.

Zalanie łazienki nie musi być zjawiskiem nagłym. Może się zdarzyć, że zalewana jest regularnie, a my nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, zwłaszcza jeśli nasza wanna jest obudowana. Do regularnego zalewania może dojść podczas wypuszczania wody po kąpieli w wannie. Woda, zamiast dostać się do odpływu pod wanną, rozlewa się obok i jest powoli wchłaniana w podłoże. Skutkuje to zawilgoceniem pomieszczenia, rozwojem grzybów i bakterii, a także powolnym zalewaniem sąsiadów z piętra niżej lub/i zza ściany. Przyczyną może być nieszczelna instalacja, niewłaściwie wyprofilowany otwór odpływowy, niedopasowane elementy, a także niepoprawny montaż. Zdarza się też, że przyczyna tkwi w niewłaściwie wykonanej obudowie wanny. Woda może przeciekać przez źle zabezpieczone kafelki łączące wannę ze ścianą, nieodpowiedni stelaż lub płytę regipsową, jak też stary klej, silikon itp. Podobnie jak w przypadku pękniętej rury, należy wezwać na pomoc specjalistów oraz liczyć się z kuciem płytek i dodatkowymi kosztami remontu.

Wymieniliśmy tylko najczęstrze awarie hydrauliczne, ale przykłady można mnożyć. Podsumowując warto dbać o instalacje hydrauliczne i ciepłownicze, gdyż awarie generują duże wydatki oraz konieczność wykonania nieplanowanego remontu. Sugerujemy, żeby wykonanie instalacji hydraulicznych powierzyć sprawdzonym i dobrze ocenianym fachowcom, którzy wykonają instalacje prawidłowo i fachowo, tak aby służyła bezawaryjnie przez długie lata. A gdy jednak przydarzy się nieoczekiwana awaria to trzeba jak najszybciej ją usunąć a modernizację i naprawę instalacji powierzyć specjlaliście z uprawnieniami i niezbędnym doświadczeniem.